Yoga hakkında bilinen 5 yanlış… 😃

601
yoga, yoga bodrum, yoga terapi, yoga konacık, yoga Turgutreis

1) Yoga yapan insanlar vejetaryen olmak zorundadır.

Ahimsa, yaşayan tüm canlılara merhamet göstermeyi bize öğretir. Bunun anlamı sadece vejetaryen olmak demek değil aynı zamanda yargılamamayı ve bağlanmamayı da hayatımıza uyarlayabilmektir.

Vejetaryen olarak yaşamak sizin için zorlayıcı ise bu, vücudun ve zihnin henüz hazır olmadığının işaretidir. Zaten yogaya devam eden bir kişi zamanla kendiliğinden etten vazgeçer bir hale gelecektir. Bunun sebebi yoganın zihin ve beden üzerindeki temizleyici etkisidir.

Öğretmenim bu konuda şöyle derdi: “ Hasta bir vejetaryen olmaktansa, et yiyen sağlıklı biri olmak daha iyidir.” Biz yogayı sağlıklı olabilmek için yapıyoruz, ozaman kendimize işkence yapmak nedendir?

2) Esnek olmak yoga yapmak için gereklidir.

Karşılaştığım insanların çoğu esnek olmadığı için yoga yapamayacağını bana söylüyor. Bu konuda yapılması gereken, mümkün olduğunca basit duruşlarla başlamaktır. Düzenli yapılan yoga ile esneklik kazanmaya başlayacaksınız. Esneklik üzerinde genetik faktörler ve daha çok da düşüncelerimiz etkilidir. Şayet fiziksel olarak esnek değilseniz bilin ki aklınız ve zihniniz de esnek değildir. Yani hayatta genel anlamda bir esneklik yok demektir. Sert bir vücutta travma etkisi sıkça ve çok çabuk gelişir. Öte yandan yoganın düzenli yapılmasıyla vücudunuz esneyip rahatlarken, hayatınız değişir. Deneyin ve görün!

3) Yoga yapanlar bütün gün oturup meditasyon yapıyorlar 🙂
Meditasyon farklı şekillerde yapılabilir. Bazen yürüyüş yaparken veyahut spor yaparken meditasyon yapılabilir. Yüzerken ya da snowboard yaparken de meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyon hali her anda olabilir.

4) Yoga yapan herkes baş üstünde durmak zorundadır.
Basit düzeyde yapılan uzatma ve sıkma duruşları, doğru nefes alıp-verebilmek, ve daha basit olarak düşünülen tüm yoga asanaları da Yoga’ya dahildir. Yogadan fayda sağlamak için ileri seviye ve zor duruşları yapmanız gerekmemektedir.

5) Yoga sadece zayıf insanlar içindir.
“İlk önce zayıflayayım sonra yogaya başlayacağım.” cümlesiyle genellikle karşılaşıyorum. Aslında bunun tam tersi olmalı! Zayıflamak istiyorsanız hemen yogaya başlayın! Yogayı hayatına dahil etmiş insanlara bir bakın, onlar kilolu değildir. Çünkü yoga ile metabolizma düzene girer, tüm iç organlar ve sistemler normal bir şekilde çalışır. Kan dolaşımı ve lenf dolaşımı sağlıklı işler. Sindirim sistemi düzgün çalışır, kabızlık yok olur. Sinir sistemi rahatlar ve siz gergin olduğunuz için aşırı yeme istediği duymazsınız.

DoğruYogaOnline’ da zayıflamak için sizlere özel bir program hazırladım.
Stüdyomuzda, yogaya başladıktan sonra 6ayda 10-15 kilo veren birçok öğrencimiz var. Aynı anda hem fit görünen hem de mutlu olan insanlar!

Aşağıdaki linke tıklayın ve abone olun! ✨
Doğru Yoga Online

Tel: 0 506 179 29 96