Ana Sayfa Iyengar Yoga

Iyengar Yoga

Iyengar Yoga, detaya ve asanaları(duruşları) uygularken hizaya verdiği önem ile tanımlanabilir. Iyengar Yoga’da, vücudun bazı parçalarını gererek, bazı parçalarını rahatlatarak, beden ve ruhun harmonisi hedeflenir.

B.K.S. Iyengar, Hatha Yoga’nın prensiplerinden geliştirerek bu yoga yöntemini oluştururken, her duruşu bizzat kendisi denemiş ve her bir duruşun bedeni ve ruh hali üzerindeki etkilerini analiz etmiştir.

Iyengar Yoga’da çeşitli duruşlar ile vücuttaki tüm organlar ve sistemler çalıştırılarak, bedenin her noktasına ulaşılır. Asana(Duruş) ve Pranayama(Nefes Teknikleri) zaman içinde adım adım geliştirilir. Temel duruşlar ile basitten başlayarak ders akışı şekillendirilirken, bedenin güçlü, zihnin odaklanabilirliği arttırılır. Temel duruşları uygulayan beden ve zihin, daha çok güç ve odaklanma gerektiren duruşlara kabiliyet kazanır. Iyengar Yoga’da bant, blok, yastık, battaniye, sandalye ve kemer gibi yardımcı gereçler kullanılır ve bu gereçler ile birlikte duruşlar daha doğru, kolay, güvenli ve etkili bir biçimde uygulanır. Yardımcı gereçler aynı zamanda yoganın, genç, yaşlı, hasta, engelli ayırmaksızın herkese ulaşmasını da sağlar. Iyengar Yoga ders akışı içerisinde, duruşlarda uzun süreli kalınır ve duruşlar arası geçişler yavaştır. Yogaya yeni başlayan, esnek olmadığını düşünen ve rahat hissetmek isteyenlerin öncelikle tercih ettiği Iyengar Yoga, dayanıklılığı, esnekliği, gücü, dengeyi ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcıdır. Iyengar Yoga’da aynı zamanda nefes konrolü, bedenin gevşemesi ve kan dolaşımının artmasını da sağlanır.

Kendi vücudunuzu tanımak, anlamak ve yönetmek istiyorsanız Iyengar Yoga en güzel seçimdir.

Iyengar Yoga herkes içindir!

Sosyal Medya

1,287BeğenenlerBeğen
357TakipçilerTakip Et
879TakipçilerTakip Et

Blogdan Yazılar

Temel Ayurveda Eğitimi

YOGA KAMPI

ayurveda, abhyanga, yoga, bodrum

Abhyanga massage

Şimdi Arayın
error: Content is protected !!