İyi – kötü ritüeller.

485
natalia dogru, Natalia Doğru, doğru yoga, yoga özel ders bodrum

İyi pazarlar,
Bugün size günlük sabah ritüellerinin gücünden bahsetmek istiyorum.
Aslında tüm günümüz ritüellerden oluşmustur fakat biz buna fazlasıyla alıştığımız için çok fazla önem vermez hale gelmişizdir.

Duygusal ve fiziksel tüm durumunuz ritüellerin yarattığı etkiye bağlı gelişmektedir.
Anlattıklarımızı örneklendirelim: Eğer sabah ritüelinizde yoga varsa bu size birtakım duygular hissetirecektir. Fakat yoga yapmadıysanız bu sefer hissettiğiniz başka duygular olacaktır. Değil mi?

Ritüellerin sonucunda hissettiğimiz duygular direkt bir bağlantı yaparak bizi psikolojik durumlara sokarlar.
Hepimiz gün içerisinde aktif 💪olmak istiyoruz. Son zamanlarda yorgun olduğunu, hiçbir şey yapmak istemediğini, güçsüz hissettiğini vs. söyleyen insanlar duyuyorum.
Üretkenlik durumu, yorgunluk hissetmeden her şeyi yetiştirebilmenizi ifade eder. Normal durumun üstündedir bu.
Bu şu anlama gelir. Şayet planlarınızın olduğu gün kendinizi hazırlamazsanız, o gün standart bir durumun içinde yaşarsınız fakat sabah ritüelinizi yapmış bir haldeyseniz bu beraberinde sizi daha aktif ve pozitif bir duruma yönlendirecektir.

Peki ya ritüel nedir? 🤷‍♀️

-Ritüel, istikrarlı bağlar oluşturan bir dizi dış etkilerdir.

En basit örnekler: diş fırçalamak, yemek yemek, banyo yapmak, yoga yapmak…

Hayatımız dışardan veya içerden -kendimiz tarafından- yapılanlar tarafından etki altındadır.

Tüm başarılı insanlar, istisnasız olarak ritüellerin öneminden bahsetmektedir, özellikle de gün içinde yaptıklarımızdan.

Hayatımıza bir göz atarsak, genellikle bir önceki günün aynısını yaşıyoruz değil mi? Bir hafta, bir ay, bir yıl gibi zaman genişliğinde olan döngülerin içinde yaşamak gibi adeta!

Benim şahsi fikrimi merak ederseniz size mutlu ve başarılı bir hayat için şunu söyleyebilirim: Kendinize güzel ve sağlıklı ritüelleri içeren bir program yapın ve hergün onları uygulayın. Başarı mutlaka gelecektir!

Peki bunu nasıl yapacağım?
-Dikkat ve gözlem size yardım edecektir…

Sürekli şikayet eden ve homurdanan insanları hatırlayın. Onların negatif duyguları çağrıştıran yıkıcı ritüelleri bulunmaktadır. Ayrıca bu duygular yukarıda da bahsettiğimiz gibi bizim durumumuzu da etkileyip çevremize de bunu yaymamıza ve çevremizdeki insanların da kızgın ve homurdanan bir duruma girmesine sebep oluyor.

Kendinizi izlemeye başlayın. Negatif veya hoş olmayan duyguları hissettiğinizde hemen kendinizi durdurun ve buna sebep olan olayları düşünün. Belki bir şey duydunuz ya da sosyal medyada kötü bir haber gördünüz veyahut birisinin bir sözü sizi etkiledi…
Sebebi mutlaka bulmak ve farkında olmak gerekmektedir.
Zamanla bu farkındalık otomatikleşecek ve yıkıcı ritüeller yerini yapıcı alışkanlıklara bırakacaktır.

Sabahları uyandığımda güneşin doğuşunu izlemeyi çok severim ve özellikle bu anı hep yakalamaya çalışırım. Bu an bana çok iyi gelir. Ardından sabah temizlik prosedürlerini uygularım: ağız ve diş temizliği, dil temizliği, burun, kulak, göz ve burun temizliği…ve diğer ayurvedik prosedürler. Ardından elbette Yoga!

Bu şekilde ben kendimi güne hazırlıyorum ve hayattan keyif alıyorum. Gün içerisinde de kendimi mutlu ve aktif hissetmeye devam ediyorum.

Elbette benim hayatımda da bazı sabahlar farklı başlayabiliyor. Ozamanlar günün ne kadar zor ve gergin geçtiğini farkediyorum. Örneğin; akşam telefon ve bilgisayardan uzak kalma ihtiyacı sabah beni akşamdan birikmiş arama, mesaj gibi acil yapılacak işleri yapmaya yönlendirebiliyor.

Bu da bir ritüel ama yıkıcı olanından!
Tek yapmanız gereken yıkıcı ritüelleri fark etmek ve onları yapıcı olanlar ile değiştirmek.

Sürekli ve bilinçli olarak kendinizin en iyi hissettiği hali yakalamaya çalışın sonucunda başarılı olacaksınız.

Başarlı olmak ile kastettiğim nedir?
İş alanında sağlıklı, huzurlu ve mutlu olmak…
Pazartesi günü itibariyle hemen bu pratiği yapmaya başlayın! Bu yolda ilk adımları atın!

Devamını öğrenmek ister misiniz?💁‍♀️
Bu yazının altına yorumlarınızı yazın lütfen.
Sizin ritüelleriniz nelerdir?
Hayatınızda değiştirmek istedikleriniz nelerdir?
🧐Cevaplarınızı merakla bekliyorum…
Herkese iyi pazarlar ve mutlu bir hafta diliyorum…
Sevgiler
Natalia Doğru💫