Kimler Yoga Yapabilir?

624

Kimler Yoga yapabilir? Esnek olmak şart mı? Sağlık problemi Yoga yapmayı engeller mi?

-Herkes Yoga yapmalı mıdır?
Kişinin kendisi için yapabileceği en güzel deneyim olarak adlandırabiliriz Yoga’yı. Ancak herkesin bakış açısı ve kendini bulmadaki seçeceği yol farklıdır. Yoga’yı deneyimleyerek, bu yolun kişi için uygun olup olmadığına kişi kendisi karar vermelidir. Herkesin bu öğretide mutlaka kendinde bulacağı hisler, duygular, fiziksel gelişim ve değişimler farklı olacaktır.

-Kimler Yoga yapabilir?
Erkekler, kadınlar, yaşlılar, gençler, esnek olanlar-olmayanlar, zayıf olanlar-olmayanlar, daha önce egzersiz geçmişi olmayanlar… Yoga’yı hayatına katmak isteyen her yaş grubu yani herkes Yoga yapabilir.

-Hamileyim. Yoga uygulamamın bir sakıncası olur mu?
Eğer hamilelik öncesinde egzersiz geçmişiniz yok ise veya herhangi bir risk taşıyorsanız hamileliğinizin ilk 3 ayında yeni bir egzersiz programına başlamanız tavsiye edilmez. Hamileliğin 4. ay ve sonrası yapılan Pilates ve Yoga’nın ise pek çok faydası vardır.
Hamile Yogası’nın faydaları ve Hamilelerle ilgili çalışmalarımız için tıklayınız.

-Neden çocuklar Yoga yapmalı?
Çocuk Yogası’nda en önemli unsur; çocuğun rekabetsiz, kimseyle yarışmadığı bir ortamda bulunuyor olmasıdır. Çocuğun mükemmel olması önemli değildir, katılım sağlaması önemlidir. Çocuklar bu ortamda kendine güveni, ifade özgürlüğünü kazanmaktadır. Çocuk Yogası ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

-İleri yaşlarda Yoga yapılmalı mı?
İleri yaşlarda da Yoga yapılabilir. Yoga yapmanın yaşı yoktur, her yaşta rahatlıkla uygulanabilir.

-Kaç yaşında başlanır? Kaç yaşına kadar yapılır?
Yoga’ya Hamile Yogası ile anne karnında başlayıp; Anne – Bebek Yogası ve Çocuk Yogası ile devam edip daha sonra Erişkin Yogası ile bütün yaşamınız boyunca yapabilirsiniz. Yoga yapmanın yaşı yoktur, her yaşta rahatlıkla uygulanabilir.

-Kadınlar ve erkekler için ayrı hareketler var mıdır?
Yoga’da herkes için uygun hareketler bulunmaktadır. Kadınlar ve erkekler aynı hareketleri yapabildikleri gibi, bazı hareketlerin kadın erkek için uygulanması farklı olabilir.

-Yoga yapmak için uygun yaş ve sağlık koşulları nedir?
Yoga her yaşta yapılabilir ve başlanabilir. Merkezlerimizde bulunan uzman eğitmenler tarafından sağlık koşulları dikkate alınarak gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır. Başlamadan önce yine de doktorunuza danışmanızı önerebiliriz.

-Ben konsantre olamıyorum, yine de Yoga yapabilir miyim?
Tabi ki yapabilirsiniz. Yoga öğretisi ile kişinin konsantrasyonu da artar. Derslerde kendi iç dünyanıza odaklanma, asanlarda kalma deneyimleri ile kişinin an’da kalma becerisi artar.

-Esnek değilim, Yoga yapabilir miyim?
Esnek olun veya olmayın, esneklik Yoga yapmanızda bir etken değildir. Yoga’ya başladıktan sonra, disiplinli ve düzenli uygulamayla, yavaş yavaş daha da esneklik kazandığınızı göreceksiniz. Yoga’nın amaçlarından biri de; vücudun esnekliğini artırmaktır ve kendi sınırlarınızı keşfetmektir. Zaman ile vücudunuzdaki değişikliği gördükçe çok daha keyif alır hale geleceksiniz. Yoga bir bütündür sadece Yoga hareketlerinden oluşmamaktadır. Bunun yanı sıra başlangıçta vücudumuzun müsaade ettiği kadarı ile bedenimizi zorlamadan çalışmalarımızı bu yönde yapmak yararlıdır. Çalışmalara devam ettiğimiz sürece vücuttaki esnekliğin, dayanma sınırının ve gücün arttığı görülmekte ve ilerleme fark edilmektedir. Zamanla Asanaları rahatlıkla yapabilir konuma geliriz.

-İlk dersten başımın üstünde durabilir miyim?
İlk ders için böyle bir beklenti yanlış olur. Yoga sabır ister, zamanla geliştiğimizi görürüz ancak ilk ders için bu şekilde bir hareket yapmak yanlış olacaktır.

-Sağlık problemim Yoga yapmamı engeller mi?
Yoga’nın bilinen çok fazla yararı vardır. Araştırmalara göre bazı rahatsızlıkların Yoga ile tedavi edildiği söylenmektedir. Yine de başlamadan önce doktorunuza danışmanız öneririz.

-Pratikte Asanaları (duruşları) uygulayamıyor isem?
Yoga öğrencisinin Asanaları doğru bir şekilde yapması için kendisine zaman tanıması gerekir. Yoga’da yarış, rekabet, acele yoktur. Kişinin kendisi ile barışık, kendi sınırlarının farkında olarak zamanla uygulayacağı düşüncesi ile sabırla bu öğretiye devam etmesi gerekmektedir.

-Sosyalleşme problemim var ve çekingen bir yapıya sahibim. Yoga derslerine ilk kez katılmak beni geriyor, kaygılandırıyor! Birçok ilaç tedavisi uyguladım fakat hiç biri bana yardımcı olmadı. Acaba Yoga bu bağlamda bana yardımcı olabilir mi?
Yoga’nın en önemli amacı, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Yoga derslerini bir eğitmen ile başlamanız durumu aşmanıza yardımcı olacağı gibi bu ve benzeri bütün kaygılarınızdan zamanla uzaklaştığınızı fark edeceksiniz. Derslere katıldıkça bütün kaygılarınızdan uzaklaştığınızı ve kendinizden daha emin ve güvenli bir birey olacağınızı siz de deneyimleyerek göreceksiniz. Bu durum hayatınızın birçok alanında size yardımcı olacaktır. Ayrıca Yoga ile bunun yanı sıra bu konuda size yardımcı olacak danışmanlık/rehberlik alabilirsiniz.
Danışmanlık ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

-Panik atağım var, Yoga iyi gelir mi?
Yoga’nın en önemli amacı, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Vücudu yenileyerek zihni modern hayatın hızlı temposundan kaynaklanan olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır. Kusursuz sağlık ve manevi mutluluk yolundaki tüm zorlukların üstesinden gelmenizi sağlar. Araştırmalar, Yoga’nın panik atağa yararlı olduğunu göstermektedir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde de Yoga’dan destek alınabilmektedir.

-Bel fıtığım var ve boyun fıtığım var, Yoga uygun mudur?
Yoga’nın birçok rahatsızlığı tedavi ettiği araştırmacılar tarafından söylenmektedir. Yoga yapmak bedeninize bir postür düzgünlüğü ve vücudunuza denge getireceğinden iyi geldiği ve tedavi ettiği söylenmektedir. Rahatsızlığınızın aşamalarını bilemediğimizden başlamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.