Yoga’da En Çok Yapılan Hatalar

449

Yoga yapılırken en çok hangi hatalar yapılıyor, biliyor musunuz?

Tabii ki her şeyde olduğu gibi Yoga’da da hata yapmamak mümkün değildir. Ancak hatalarımızı farketmeden ve onları düzeltmeye çalışmadan devam edersek çalışmamızdan daha az fayda görebilir ve sakatlanabiliriz. Yoga; uygulama pratiğidir. Mükemmelliği yakalamayı değil, sürekli gelişmeyi amaç edinmeliyiz.

Nefesinizi Tutmak
Özellikle zorlandığımız duruşlarda nefesimizi tutarız, ancak bunu farketmeyiz bile. Nefes tutmak doğru değildir. Çünkü nefesimizi tuttuğumuzda kaslarımız güçlenmek için ihtiyacı olan oksijeni alamaz. Yani biz zor hareketin üstesinden gelmek için nefes tutarak güç almaya çalışırken güç kaybediyoruz aslında… 🙂 Yapmamız gereken, sürekli olarak müdahele etmeden, nefes alıp vermeye devam etmektir.

Yapmak İçin Çok Zorlamak
“Acı yoksa başarı da yoktur” sözü Yoga için geçerli değildir… Yoga acı dolu olmamalıdır. Farkındalıkla bedenimizin sınırlarını keşfetmeliyiz ve bu sınırları çok zorlamadan çalışmalıyız. Çok zorlamak sakatlanmaya sebep olur ve çalışmamızı daha çok aksatır. Ne çok zorlamak, ne de hiç gelişme kaydetmeyecek şekilde rahat olmak gerekir. Dengeli, sabırlı ve istikrarlı çalışma gelişmeyi getirecektir.

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamak
Her alanda rekabet yaşadığımız bir sisteme uyum sağlamak zorunda bırakılmışızdır. Ancak, Yoga’da rekabet yoktur. Bir Yoga dersi boyunca sadece kendimizle ilgilenmek, sadece kendi bedenimizi ve düşüncelerimizi izlemek başlangıçta çok uzak gelebilir. Ancak her insanın kapasitesi, geçmişte yaşadıkları ve çalışma süresi farklıdır. Gelişme kriteriniz başkaları değil, kendiniz olun…

Derse Dolu Mideyle Gelmek
Yoga uygulaması sırasında mide boş olmalıdır. En az 2 saat önceden hafif bir öğünle yetinmek en idealidir. Sindirimi devam eden bir mideyle yapacağımız bedensel duruşlar ve nefes egzersizleri, Yoga’dan edineceğimiz faydaları azaltmanın yanında rahatsızlık hissi de verir, ki bu rahatsızlık konsantrasyonumuzu azaltarak odaklanmamızı güçleştirecektir.

Rahatsız Kıyafetler Giyinmek
Yoga uygularken, vücudu çok sıkan, strech ve kısa kıyafetler değil rahat, bol kıyafetler giyinilmelidir. Ders sırasında içe dönmeyi daha kolay sağlayabilmek için, üstümüzü başımızı düzeltmeyi ya da taytımızın ne kadar sıktığını düşünmemeliyiz…