Sıkma duruşları

306
yoga bodrum, yoga türkiye, doğru yoga
Twistlerin (Sıkma duruşlarının) yogada kullanımı:
*  Farkındalık sahibi olarak uygulanan yumuşak sıkma duruşları, omurgayı iyileştirerek, bedenimizin arınmasına ve toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur.
* Omurganın düzeltilmesine, kireçlenme (artrit) ve siyatik hastalıklarının tedavisi için de çok faydalıdırlar.
Bu pozlar esnasında kaslar, intervertebral (omurlar arası) diskler ve iç organlar kasılmaktadır. Sonuç olarak, buralara doğru olan kan akışı geçici olarak durur ve pozdan çıktığınız anda tekrar devam eder. Bu eylem kan akışını güçlendirdiği, besinlerin emilimini ve bedenin arınması süreçlerine katkı sağladığı için bizler için “iyileştirici” nitelik taşımaktadır.
Ancak, ne yazık ki bu pratiklerin faydalarını herkes deneyimleyememektedir. Yoga öğrencilerinin bir çoğu sıkma duruşlarından keyif almamaktadır, çünkü pozları aşırı çaba kullanarak yapmaya çalışırlar. Çoğunlukla da çok zaman geçmeden çabalarının boş olduğunu hissetmeye başlarlar. Eğer pozun içerisinde açıklık yoksa, pratik edilen şey durağanlaşır, gerçekleşmemeye başlar.
Bu problemin meydana gelmemesi için, eğitmenler olarak bizler öğrencilerimize, sıkma eyleminden önce, omurgalarını esnetmeye odaklanmalarını tavsiye ederiz. Omurgalar arasındaki mesafeyi arttırmak, sıkma eylemi sırasında üzerlerine binecek olan baskıyı önlemeye ve incinme riskinin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca, pozları uygularken yardımcı materyaller kullanmak -özellikle de pratiğimizin başlarında- çok önemlidir. Bu sayede konsantrasyonumuzun tamamını pozun “doğru” pratik edilmesine ayırabilir ve gerilimi önleyerek, nazikçe hareket edebiliriz. Zaman geçtikçe, daha derin sıkma eylemlerine atılabilir, yoga pratiğimizin enerji kanallarımızı harekete geçirmesini ve bizi güç ve keyifle doldurmasını deneyimleyebiliriz.
Keyifli pratikler…