Viparita Karani

434
yoga bodrum, yoga türkiye, doğru yoga, omurga sağlığı
Viparita Karani – Gençlik ve Sağlık veren yoga duruşu 
Yogada, “kraliyete yakışır” veya “asil” ✨olarak anılan duruşlar serisi bulunmaktadır. Çünkü güçlü ve yenileyici şifa etkilerine ek olarak, bu serideki duruşların enerji akışının ⚡ yeniden yönlendirilmesi sayesinde çok yüksek psikofizik (ruhsal-fiziksel) etkileri bulunmaktadır.
Bu serinin muhteşem duruşlarından biri Viparita Karani’dir. “Viparita”, Sanskritçe’de “ters yüz edilmiş”, “karani” ise “eylem-hareket halinde” anlamına gelmektedir.
Yani, bedenimizde ve zihnimizde alışılagelmiş dikey pozisyonlarda (ayakta veya oturur pozisyonda) gerçekleşmekte olan her şey, yön değiştirerek tersine hareket etmeye başlar. Yoga üstadlarının tamamı ve doktorlar, belli bir süre tersine çevrilmiş pozisyonlarda bulunmanın kişiler için olan sağlık faydalarına dikkat çekmektedir. Bu pozun, düzenli derslere ek olarak, harici durumlarda da uygulanması oldukça faydalıdır (örneğin çok yoğun bir günün  veya yorucu uçak yolculuklarının ardından ✈ ) ve hatta bağımsız bir figür olarak yoga terapi amaçlı uygulaması yapılmaktadır.
Bu pozun bize getirdikleri nelerdir?
♻ Lenf akışı (boşaltılmasını sağlar)
♻ Bedendeki toksinlerin yok edilmesine ve dışarı atılmasına yardımcı olur.
♻ Hücresel boyutta yenilenme sağlar.
♻  Uzun aktif bir hayatı mümkün kılar.
♻ Dolaşım sistemindeki (yerçekimine karşı koymaya çalışırken oluşan) yükün bir kısmını azaltarak, kalp kaslarını dinlendirir.
♻ İç organlara destek olur ve kusurlarının giderilmesini sağlar (özellikle kadınlarda).
♻ Eller ve ayaklardaki şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olur.
♻ Kan akışının yönünü değiştirmesi sayesinde bacaklardaki kan hücrelerinin nefes almasına yardım eder.
♻ Beyine giden kan miktarını arttırır ve hafızayı güçlendirir.
♻ Tiroid bezleri başta olmak üzere glandüler salgıları tetikler ve bol miktarda taze kan ile yıkanıp temizlenmelerine yardımcı olur.
♻ Kabızlık, anemi ve hazımsızlık problemlerinden kurtulunmasına yardımcı olur.
♻ Bedenin canlılığını arttırır.
♻ Cildin ve saçların görünüşüne katkı sağlar ve saçlarda beyazlamayı yavaşlatır.
♻ Yüz kaslarındaki kılcal damarlardaki kan akışını arttırır.
♻ Aynı zamanda da, varisli damarlar için en iyi yoga duruşlarından biridir.
Ayrıca:
♻ Blokajların kaldırılmasına yardım eder.
♻ Çakralardaki enerji akışının kalkındırılmasına yardımcı olur: Vishuddha (The Throat Chakra) – Boğaz Çakrası, Muladhara (The Root Chakra) – Kök Çakra ve Svadhisthane (The Sacral Chakra) – Sakral Çakra
♻ Sinir sisteminin sakinleşmesine yardımcı olur: sakin düşüncelere sevk ederek depresyon, stres ve anksiyete seviyelerini azaltır.
♻ Ensomni (uyuyamamazlık) ve hafif baş ağrılarının iyileştirilmesini sağlar.
Haydı bu pozun basit versiyonunu analiz edelim:
– Sırt üstü uzanarak, bacaklarınızı duvara dayayın (duvarı destek olarak kullanarak). Bacaklarınızın arka kısmının tamamen duvara temas ettiğinden ve ayak tabanlarınızın tavana baktığından emin olun.
– Kalçanızı duvara mümkün olduğunca yakın tutmaya çalışın (kalçanızı duvara doğru bastırdığınızı hayal edebilirsiniz).
– Eğer gövdenizin alt kısmı yerden yukarıdaysa, bel kısmınızın altına yerleştirdiğiniz battaniye veya havlu benzeri araçlarla bedeninize gereken desteği vermelisiniz.
– Viparita Karani’nin ardından Shavasana pozu yapılmalıdır.
Viparita Karani’nin bu oldukça kolay versiyonunun günde 3-5 dakika uygulanması, bedeninizin kalkınmasına büyük katkılar sağlayacaktır.